Zatkany nos w nocy, przyczyny oraz leczenie

Zatkany nos w nocy u dziecka jak i u osoby dorosłej jest strasznie męczący i frustrujący. Także zatkany nos u niemowlaka w nocy może być powodem nieprzespanej nocy całej rodziny, ponieważ dziecko jest wtedy zmęczone i płaczliwe co źle odbija się na wszystkich domownikach, którzy nie mogą się odpowiednio zregenerować podczas snu. Ponadto zatkany nos w nocy u niemowlaka może – choć nie musi – być objawem jakiejś niepokojącej choroby, dlatego powinniśmy być szczególnie na tego typu sytuacje. Dlatego w tym artykule doradzimy co zrobić aby zatkany nos u dziecka w nocy nie był więcej problemem, a także czego objawem może być zatkany nos podczas leżenia.

Zatkany nos w nocy przyczyny

Przyczyn zatkanego nosa w nocy może być wiele oraz może on powstawać z wielu przyczyn. Po pierwsze może on wynikać z niedawno przebytego lub trwającego jeszcze przeziębienia. W takiej sytuacji zatkany nos, szczególnie w nocy kiedy człowiek leży, a wydzielina powstająca w nosie, na skutek działania siły grawitacji naszej planety nie wypływa z nosa, a raczej wpada jeszcze głębiej skutecznie go blokując oraz uniemożliwiając swobodne oddychanie.

Zatkany nos w nocy może mieć takie podłoże alergiczne. Ale jak to zapytacie? Czemu alergia miałaby pojawiać się jedynie w nocy, a w dzień jej nie ma? Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy w pokoju w którym śpi dziecko, znajdują się alergeny z którymi dziecko na co dzień nie ma żadnego kontaktu. Przykładem takiego alergenu mogą być duże ilości kurzu znajdujące się w sypialni, a nawet materiał z którego wykonana jest kołdra. Szczególnie problematyczne mogą okazać się kołdry wykonane z naturalnego pierwsza, bądź puchu. Jednak zatkany nos po nocy nie powinien być niczym strasznym i za chwilę zdradzimy wam kilka sposób, jak skutecznie można sobie z nim poradzić. Masz już nos zatkanego nosa? To zachęcamy do dalszej lektury, w którym poznasz kilka ciekawych sposobów, które najprawdopodobniej pozwolą Ci uporać się z tym problemem.

Zatkany nos w nocy domowe sposoby

Już nasze babcie i prababcie znały odpowiednie sposoby, które pozwalały na skuteczne usuwanie kataru i cieszenie się spokojnym oddechem bez utrudnień. Najbardziej popularne sposoby na domową walkę z zatkanym nosem to różnego rodzaju ziołowe inhalacje, regularne wypróżnianie nosa, czy nawet stosowanie odpowiednich urządzeń które pomagają w czyszczeniu nosa. Zapewne każdy z nas z dzieciństwa pamięta traumatyczne gumowe „gruszki” za pomocą których nasi rodzice czyścili nam nos. Aktualnie jednak ich używanie budzi wiele konkurencji, dlatego bardzo dobrze jest skonsultować wszelkie sposoby walki z zatkanym nosem, z naszym lekarzem rodzinnym, który posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje i będzie w stanie doradzić nam najbardziej optymalny sposób na poradzenie sobie z uporczywym katarem.

Na rynku dostępnych jest także sporo różnego rodzaju kropel do nosa czy maści o bardzo różnym działaniu. Jedne z nich nawilżają śluzówkę, drugie przyśpieszają wypływanie kataru, a trzecie blokują jego wypływanie na kilka godzin. Każdy z tych preparatów ma swoje wady i zalety i został wyprodukowany w innym celu. Dlatego przed wyborem odpowiedniego środka – jeśli się na niego zdecydujemy – warto jest skonsultować nasz wybór z lekarzem, bądź farmaceutą, który na podstawie swojej wiedzy będzie w stanie doradzić nam najlepszy produkt, który spełni nasze oczekiwania.

Niemniej jednak w tym wszystkim, warto pamiętać o starym polskim przysłowiu, które pomimo upływu lat i rozwoju medycyny jest nadal aktualne. A mówi ono że nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony zaledwie tydzień.

Powiązane wpisy

Zatkany nos – co robić, gdy dotyczy niemowlaka? Nikt nie lubi mieć zatkanego nosa. Nie dość, że nic się wówczas nie czuje, ma się zmienione odczucia smakowe, to jeszcze się okazuje, że głowa boli, n...
Ból głowy, zatoki – jak sobie z nimi skutecznie ra... Wraz z jesienno-zimową porą najczęściej łapią nas dolegliwości związane z zatokami – zmiany temperatury, przechłodzenie organizmu, chodzenie po wietrz...
Inhalatory domowe – do czego służą i jak się ich u... Urządzenia zwane inhalatorami pozwalają na wprowadzanie bezpośrednio do dróg oddechowych specjalnie przygotowanych leków. Inhalacje zalecane są w przy...
Olejek pichtowy inhalacje już z niego wykonywaliśm... Coraz częściej podczas choroby sięgamy w pierwszym odruchu po naturalne środki lecznicze, takie które nie zawierają żadnych związków chemicznych i któ...