Zatkany nos w nocy, przyczyny oraz leczenie

Zatkany nos w nocy u dziecka jak i u osoby dorosłej jest strasznie męczący i frustrujący. Także zatkany nos u niemowlaka w nocy może być powodem nieprzespanej nocy całej rodziny, ponieważ dziecko jest wtedy zmęczone i płaczliwe co źle odbija się na wszystkich domownikach, którzy nie mogą się odpowiednio zregenerować podczas snu. Ponadto zatkany nos w nocy u niemowlaka może – choć nie musi – być objawem jakiejś niepokojącej choroby, dlatego powinniśmy być szczególnie na tego typu sytuacje. Dlatego w tym artykule doradzimy co zrobić aby zatkany nos u dziecka w nocy nie był więcej problemem, a także czego objawem może być zatkany nos podczas leżenia.

Zatkany nos w nocy przyczyny

Przyczyn zatkanego nosa w nocy może być wiele oraz może on powstawać z wielu przyczyn. Po pierwsze może on wynikać z niedawno przebytego lub trwającego jeszcze przeziębienia. W takiej sytuacji zatkany nos, szczególnie w nocy kiedy człowiek leży, a wydzielina powstająca w nosie, na skutek działania siły grawitacji naszej planety nie wypływa z nosa, a raczej wpada jeszcze głębiej skutecznie go blokując oraz uniemożliwiając swobodne oddychanie.

Zatkany nos w nocy może mieć takie podłoże alergiczne. Ale jak to zapytacie? Czemu alergia miałaby pojawiać się jedynie w nocy, a w dzień jej nie ma? Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy w pokoju w którym śpi dziecko, znajdują się alergeny z którymi dziecko na co dzień nie ma żadnego kontaktu. Przykładem takiego alergenu mogą być duże ilości kurzu znajdujące się w sypialni, a nawet materiał z którego wykonana jest kołdra. Szczególnie problematyczne mogą okazać się kołdry wykonane z naturalnego pierwsza, bądź puchu. Jednak zatkany nos po nocy nie powinien być niczym strasznym i za chwilę zdradzimy wam kilka sposób, jak skutecznie można sobie z nim poradzić. Masz już nos zatkanego nosa? To zachęcamy do dalszej lektury, w którym poznasz kilka ciekawych sposobów, które najprawdopodobniej pozwolą Ci uporać się z tym problemem.

Zatkany nos w nocy domowe sposoby

Już nasze babcie i prababcie znały odpowiednie sposoby, które pozwalały na skuteczne usuwanie kataru i cieszenie się spokojnym oddechem bez utrudnień. Najbardziej popularne sposoby na domową walkę z zatkanym nosem to różnego rodzaju ziołowe inhalacje, regularne wypróżnianie nosa, czy nawet stosowanie odpowiednich urządzeń które pomagają w czyszczeniu nosa. Zapewne każdy z nas z dzieciństwa pamięta traumatyczne gumowe „gruszki” za pomocą których nasi rodzice czyścili nam nos. Aktualnie jednak ich używanie budzi wiele konkurencji, dlatego bardzo dobrze jest skonsultować wszelkie sposoby walki z zatkanym nosem, z naszym lekarzem rodzinnym, który posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje i będzie w stanie doradzić nam najbardziej optymalny sposób na poradzenie sobie z uporczywym katarem.

Na rynku dostępnych jest także sporo różnego rodzaju kropel do nosa czy maści o bardzo różnym działaniu. Jedne z nich nawilżają śluzówkę, drugie przyśpieszają wypływanie kataru, a trzecie blokują jego wypływanie na kilka godzin. Każdy z tych preparatów ma swoje wady i zalety i został wyprodukowany w innym celu. Dlatego przed wyborem odpowiedniego środka – jeśli się na niego zdecydujemy – warto jest skonsultować nasz wybór z lekarzem, bądź farmaceutą, który na podstawie swojej wiedzy będzie w stanie doradzić nam najlepszy produkt, który spełni nasze oczekiwania.

Niemniej jednak w tym wszystkim, warto pamiętać o starym polskim przysłowiu, które pomimo upływu lat i rozwoju medycyny jest nadal aktualne. A mówi ono że nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony zaledwie tydzień.

Powiązane wpisy

Domowe sposoby na katar – poznaj je, zanim zaataku... Katar (nieżyt nosa) jest bardzo dokuczliwą chorobą, która może zaatakować w dowolnej porze roku, ale przeważnie pojawia się zimą, wczesną wiosną lub p...
Inhalatory domowe – do czego służą i jak się ich u... Urządzenia zwane inhalatorami pozwalają na wprowadzanie bezpośrednio do dróg oddechowych specjalnie przygotowanych leków. Inhalacje zalecane są w przy...
Ból głowy, zatoki – jak sobie z nimi skutecznie ra... Wraz z jesienno-zimową porą najczęściej łapią nas dolegliwości związane z zatokami – zmiany temperatury, przechłodzenie organizmu, chodzenie po wietrz...
Zatkany nos – jak sobie z nim radzić? Żadna choroba nie jest przyjemna, nawet jeśli może się wydawać, że jej objawy nie są aż tak uciążliwe dla organizmu i nie przeszkadzają w codziennym w...