Zapalenie zatok a alergia – czy to się łączy?

zapalenie-zatok-a-alergia-czy-to-sie-laczy

Jeżeli cierpimy na alergię, a już tym bardziej jest to alergia wziewna, czyli na różne pyłki unoszące się w powietrzu, to musimy się liczyć z tym, że nasza błona śluzowa nosa, będzie charakteryzowała się sporą nadwrażliwością. To zaś z kolei będzie oznaczało, że będzie ona znacznie bardziej podatna na działanie różnych stanów zapalnych, niż to normalnie powinno mieć miejsce. Dlatego też, warto wiedzieć, na co powinno się tutaj zwracać uwagę, a także trzeba wiedzieć, jak można sobie radzić w takiej sytuacji.

Alergia a zapalenie zatok – co warto wiedzieć?

Ponieważ nasza błona śluzowa nosa jest bardziej wrażliwa na stany zapalne, a więc też łatwiej jest ją zarazić bakteriami, to musimy się liczyć z tym, że może się u nas pojawiać dość często zapalenie zatok. Wbrew pozorom to wszystko jest mocno ze sobą powiązane, dlatego jeśli bardzo często pojawia się u nas zapalenie zatok a alergia jeszcze nie jest zdiagnozowana, to lekarz może ją zacząć podejrzewać.

Więcej o tym jakie alergiczny nieżyt nosa objawy daje.

Dodatkowo warto sobie zdawać sprawę z tego, że może mieć ona różne nasilenie, jednak zawsze powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, aby jak najszybciej zmniejszyć pojawiające się objawy, a to będzie możliwe tylko wtedy, gdy ograniczymy kontakt z alergenem. Nie mniej jeśli mamy zapalenie zatok a alergia jest u nas potwierdzona, to poza samym usunięciem alergenu z naszego otoczenia, powinniśmy także jak najszybciej zażyć odpowiednie leki, co także powinno być w tym przypadku pomocne.

Przewlekłe zapalenie zatok – większe problemy

Jeżeli chociaż raz mieliśmy już problem z takim zapaleniem zatok, to z pewnością zdajemy sobie sprawę, że to nie jest zbyt przyjemne doznanie. Po pierwsze odczuwamy ból zatok, ból głowy, obrzęk, pojawiają się także problemy z normalnym oddychaniem, ponieważ nadmiernie produkowana wydzielina prowadzi do uczucia zatkania nosa.

Dlatego właśnie, jeśli wiemy, jak przedstawia się sprawa alergia a zapalenie zatok, powinniśmy robić wszystko, aby mieć jak najmniejszy kontakt z naszymi alergenami, a jeśli wiemy, że taki kontakt jest nieunikniony, to jak najszybciej powinniśmy zażyć odpowiednią dawkę leków. To powinno nam pomóc, a co się z tym wiąże, nie powinno się u nas pojawić przewlekłe zapalenie zatok, które będzie się wiązało z jeszcze większym bólem i jeszcze większymi problemami.

To też oznacza, że nasza wiedza na ten temat powinna być jak największa, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie będziemy wiedzieli, jak sobie w tym momencie pomoc. Jeśli takie zapalenie zatok będzie miało u nas charakter całoroczny, to musimy się liczyć z bólem głowy, zatkanym nosem i utrudnionym węchem. W postaci sezonowej wygląda to trochę inaczej, bo tutaj będziemy mieli: wyciek przejrzystej wydzieliny, kichanie, świąd nosa i łzawienie.

Jedynie odpowiednie rozpoznanie przyczyn zapalenia zatok, może nam dać gwarancję, że będziemy potrafili je odpowiednio wyleczyć. Dlatego jeśli takie zapalenie pojawia się u nas dość często, to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza, tak aby potwierdzić, czy jest ono spowodowane alergią. Jeśli tak będzie, to znacznie łatwiej będzie nam walczyć z tym schorzeniem.