Zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego to problem który może dotknąć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Niezależnie od tego czy jest to ostre zapalenie ucha środkowego, wysiękowe zapalenie ucha środkowego czy też ropne zapalenie ucha środkowego to jest to bardzo dokuczliwa choroba, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i wykonywanie typowych czynności dnia codziennego, a jednocześnie nieleczona może doprowadzić do naprawdę poważnych powikłań.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule chcielibyśmy omówić dokładnie zapalenie zatok i ucha środkowego. Jeżeli interesuje Was jakie są przyczyny tej choroby, jak wyglądają jej objawy oraz w jaki sposób leczy się tą chorobę to zapraszamy Was do lektury. Znajdziecie w niej odpowiedzi na powyższe pytania, a także na wiele innych.

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Choroba ta jest bakteryjną infekcją, która powstaje w wyniku rozszerzania się wcześniejszego zakażanie które było w nosie. Wygląda to w ten sposób że zakażenie z nosa, przenosi się do części gardła poprzez trąbkę słuchową, by następnie trafić do jamy bębenkowej. Dlatego właśnie zapalenie ucha środkowego u dzieci jest bardzo popularną chorobą ponieważ, w młodym wieku trąbka bębenkowa nie jest jeszcze w pełni wykształcona – jest ona krótsza niż u osób dorosłych, oraz jest nachylona bardziej poziomo dzięki czemu zakażenie ma znacznie łatwiejszą drogę rozprzestrzeniania się. To właśnie z tego powodu zapalenie uchowa środkowego jest bardziej chorobą dzieci niż osób dorosłych.

Jednak zakażenie to nie jedyna przyczyna pojawienia się choroby. Możliwe także infekcja dotrze do ucha wewnętrznego poprzez uszkodzoną błonę bębenkową lub przez istniejące dreny wentylacyjne.

Także bardzo popularną przyczyną zapalenia ucha środkowego są wirusy, takie jak paragrypy, wirusy RSV czy wirusy grypy typu A.

Dodatkowymi czynnikami które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na tę chorobę jest bierne palenie tytoniu, brak odpowiedniej higieny, obecność trzeciego migdałka czy nie zoperowany rozszczep podniebienia.

Zapalenie ucha środkowego objawy

Poniżej przedstawimy typowe objawy dla tej choroby. U osób dorosłych największym i najbardziej dotkliwym objawem jest silny ból ucha, który chory odczuwa jako pulsujący. Ból ten ma skłonności do pojawiania się podczas snu, co dodatkowo utrudnia poprawny sen i regeneracje. Ponadto u blisko jednej czwartej pacjentów pojawia się gorączka oraz upośledzenie słuchu. Chorzy skarżą się także na uczucie pełności w uchu, a także obserwują u siebie ropny wyciek z ucha.

Zapalenie ucha środkowego jaki antybiotyk?

Obecnie na rynku istnieje wiele sprawdzonych antybiotyków, które doskonale leczą zapalenie ucha. Aby dobrać odpowiedni preparat oraz sposób leczenia powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego (możliwe że ten skieruje nas do laryngologa), który dokładnie nas przepada i przepisze nam najbardziej odpowiedni antybiotyk, który idealnie sprawdzi się w naszym przypadku. Pamiętajmy o tym żeby nie ignorować bólu i nie liczyć na to że choroba sama minie.

Powiązane wpisy

Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego – jak j... Zapalenie ucha to jedna z bardziej bolesnych chorób. Może dotyczyć części lub całości ucha, dawać różne objawy łącznie z wypryskami, zaczerwienieniem,...
Ból ucha przy przełykaniu? Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że problemy z uszami mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeżeli nie znajdziemy tej konkretnej, która pojawiła się u n...
Ból ucha u dziecka – jak sobie z nim radzić? Z pewnością spora grupa ludzi, zdaje sobie sprawę z tego, że bolące ucho nie jest niczym przyjemnym, ponieważ gdy ono boli, to praktycznie boli całe c...