Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego – jak je rozpoznać i jak leczyć?

Zapalenie ucha to jedna z bardziej bolesnych chorób. Może dotyczyć części lub całości ucha, dawać różne objawy łącznie z wypryskami, zaczerwienieniem, obrzękiem, wydzieliną z przewodu słuchowego i oczywiście silnym bólem. Wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem, gdyż często wywołuje powikłania, a poza tym jest mocno dokuczliwe i niełatwe do leczenia. Na szczęście rozpoznanie dolegliwości nie stanowi większego problemu, można więc szybko zaordynować odpowiednią terapię.

Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną rozwoju zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego jest rozwinięcie się w uchu infekcji wywołanej działaniem drobnoustrojów – wirusów, bakterii czy nawet grzybów. Czynniki sprzyjające zakażeniu to na przykład:

– narażenie wnętrza ucha na zamoczenie – np. podczas pływania bez czepka, kąpieli, mycia głowy

– korzystanie z aparatu słuchowego bez zachowania zasad higieny – aparat taki trzeba regularnie zdejmować i czyścić, żeby nie stał się świetnym miejscem do rozwoju bakterii czy grzybów

– intensywne, przesadne czyszczenie uszu wacikami kosmetycznymi lub innymi przedmiotami o zbliżonym kształcie – jest to niebezpieczne z trzech powodów. Może wywołać uszkodzenia ucha, doprowadzić do przeniesienia do wnętrza różnych bakterii oraz spowodować usunięcie nadmiernej ilości woskowiny, która przecież chroni wnętrze ucha.

Zapalenie przewodu słuchowego – objawy

Rozpoznanie choroby nie jest trudne, choć objawy mogą lekko różnić się w zależności od tego, jaki czynnik wywołał zapalenie ucha oraz jaka jest intensywność infekcji. Przeważnie chory zgłaszający się do lekarza wspomina o odczuwaniu bólu głowy, ucha (zlokalizowanego raczej wewnątrz niż na zewnątrz), świądu (tak samo), wrażeniu, jakby coś znajdowało się w uchu i „rozpychało” kanał słuchowy, osłabieniu słuchu, czasem pojawieniu się wydzieliny z ucha lub ciemnych zabrudzeń na waciku kosmetycznym. Inne objawy to np. gorączka, której towarzyszy zaniepokojenie i dreszcze, silny ból związany z jakimkolwiek dotykiem ucha lub jedzeniem czegoś, wyciek z ucha zauważony np. na poduszce po wstaniu z łóżka. W późniejszym etapie, w zależności od tego, jak duża część ucha objęta jest infekcją, mogą pojawić się czyraki lub ropne wypryski oraz oczywiście ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu wydobywająca się z wnętrza narządu.

Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego – leczenie

Rodzaj podjętego sposobu leczenia zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego zależy od czynnika, który bezpośrednio wywołał chorobę. Czasami – jeśli np. powodem powstania zapalenia jest infekcja bakteryjna – używa się antybiotyków. Lekarz najprawdopodobniej zaleci również czyszczenie ucha, środki przeciwbólowe, jeśli ból jest jednym z objawów,  ograniczenie do minimum wychodzenia z domu oraz narażanie ucha na kontakt z wodą lub chłodnym powietrzem. Wygrzewanie chorej okolicy należy do polecanych metod niwelowania bolesności ucha, może też wpłynąć na szybkość pozbycia się objawów. Terapii (niezależnie od tego, jak przebiega, czy to dzięki antybiotykom, czy środkom przeciwgrzybiczym) nie należy przerywać przed upłynięciem czasu zalecanego przez lekarza.