Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy oraz dostępne metody leczenia

Zapalenie oskrzeli jest to choroba wywoływana przez dwa czynniki. Większość z nich bo aż około dziewięćdziesiąt procent przypadków wywoływana jest przez wirusy. Za pozostałe dziesięc procent zachorowań odpowiadają bakterie. Zazwyczaj jest to choroba która dotyka dzieci, jednak również osoby dorosłe mogą na nią zachorować.

Dlatego właśnie w tym artykule poruszymy takie tematy jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, omówimy wirusowe zapalenie oskrzeli, zostawimy się jaki syrop na zapalenie oskrzeli może okazać się pomocny, czy antybiotyk na zapalenie oskrzeli jest dobrym rozwiązaniem oraz omówimy obturacyjne zapalenie oskrzeli i ostre zapalenie oskrzeli. Jeżeli zainteresowaliśmy Państwa tym tematem i chcecie znać odpowiedź na te oraz inne pytania to zachęcamy do lektury!

Przyczyny choroby

Główną przyczyną choroby stanowi zazwyczaj niedoleczone przeziębienie lub grypa. Jest ona głównie powodowana przez bakterię Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila  pneumoniae, Streptococcus  pneumoniae oraz Bordetella pertussis. Bakterie te poprzez uszkodzenie nabłonka co powoduje do powstania stanu zapalnego. Zapalenie może funkcjonować pod jedną z dwóch postaci – przewlekła lub ostrą. Przewlekłe zapalenie oskrzeli spowodowane jest długotrwałym wdychaniem dymu tytoniowego lub długotrwałym przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku. Za przewlekłe stadium choroby uważa się sytuację w której osoba męczy się z choroba przynajmniej przez trzy miesiące. Z kolei postać ostra spowodowana jest zazwyczaj przez bakterie i wirusy.

Jednym z groźnych powikłań po grypie jest pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego. Z tego powodu nie należy lekceważyć grypy!

Zapalenie oskrzeli objawy

Objawy tej choroby bardzo zależą od wieku osoby chorej. Inaczej ta choroba przebiega u niemowlaków, inaczej u dzieci, a jeszcze inaczej u osób dorosłych. Dodatkowo w każdej tej sytuacji mogą pojawić się inne powikłania. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka może okazać się bardzo ciężkie, a w skrajnych przypadkach nawet śmiertelne. W początkowych stadiach choroby pojawia się katar, było po około trzech, czterech dnia pojawił się kaszel który początkowo ma formę suchą i jest bardzo męczący dla chorego. W następnym stadium suchy kaszel, zamienia się w mokry, a towarzyszy temu także pojawienie się plwociny, która zazwyczaj jest połykana przez niemowlęta i małe dzieci. Po pewnym czasie na skutek pojawienia się w organizmie nie wypluwanej wydzieliny oddech chorego staje się świszczący. W przypadku tej choroby może czasem pojawić się nawet plucie krwią.

Zapalenie oskrzeli powikłania

Zapalenie oskrzeli może prowadzić do pojawienia się różnego rodzaju, groźnych dla zdrowia powikłań. To także z tego powodu choroba powinna być leczona pod czujnym okiem lekarza, który na bieżąco jest w stanie monitorować stan zdrowia chorego, oraz działać na bieżąco przepisując odpowiednie lekarstwa.

Zapalenie oskrzeli u dzieci

Zapalenie oskrzeli u dziecka objaw ma bardzo podobne do tych które pojawiają się u osoby dorosłej. Niemniej jednak z uwagi na ryzyku powikłań oraz możliwe ciężkie przechodzenie choroby konieczna jest wizyta u lekarza, który dokładnie przebada dziecko i przepisze odpowiednie leczenie.

Zapalenie oskrzeli inhalacje

Część osób w przypadku zapalenia oskrzeli stosuje inhalacje na bazie ziół, jednak zawsze warto omówić tego typu działania z lekarzem.

Powiązane wpisy

Zapalenie płuc gorączka – czy to jest powiąz... Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o kimś znajomym, kto zmagał się z zapaleniem płuc. A może nawet sami mieliśmy wątpliwą przyjemność spotkać si...
Gorączka w ciąży – kiedy oznacza coś niepokojącego... Ciąża zawsze jest stanem wyjątkowym dla ciebie oraz twojego organizmu, a co za tym idzie, również temperatura ciała może się wahać i być zależna od na...
Szkarlatyna pierwsze objawy jakie daje? Niektóre choroby dają bardzo zbliżone do siebie objawy, co powoduje, że nie zawsze mamy pewność, czy już powinniśmy udać się do lekarza, czy możemy na...
Zapalenie zatok a alergia – czy to się łączy... Jeżeli cierpimy na alergię, a już tym bardziej jest to alergia wziewna, czyli na różne pyłki unoszące się w powietrzu, to musimy się liczyć z tym, że ...