Zapalenie migdałków – przyczyny, objawy oraz metody leczenia

Przewlekłe zapalenie migdałków jest to choroba która może spotkać każdego z nas. Niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Zarówno zapalenie migdałków u dzieci jak i zapalenie migdałków u dorosłych jest poważną chorobą, która nie tylko utrudnia normalne, codziennie funkcjonowanie ale także może prowadzić do bardzo groźnych powikłań.

Podobnie zresztą wygląda sytuacja w przypadku gdy cierpimy na ropne zapalenie migdałków czy też bardzo podobne ropne zapalenie migdałków podniebiennych. Dlatego właśnie w tym artykule postaramy się Państwu nieco przybliżyć to schorzenie, omówić jego przyczyny, przedstawić najbardziej charakterystyczne objawy oraz opisać metody leczenia tej choroby. Jeżeli więc szukacie Państwo odpowiedzi na takie pytania jak antybiotyk na zapalenie migdałków jest najlepszy czy też co na zapalenie migdałków stosować to znajdziecie odpowiedź na to poniżej.

Zapalenie migdałków – przyczyny.

Zapalenie migdałków jest to ostra infekcja spowodowana bakteriami lub wirusem. Zapalenie to obejmuje przestrzeń pomiędzy jamą ustną, a gardłem. W znacznej większości przypadków (wynoszącej blisko siedemdziesiąt procent) za pojawienie się tej choroby odpowiadają obecne w powietrzu wirusy. Na szczęście jeśli zapalenie migdałków jest spowodowane wirusem, to przebieg takiej choroby jest znacznie łagodniejszy, a cała choroba trwa jedynie kilka dni i raczej nie powoduje żadnych powikłań.

Zapalenie migdałków objawy

Typowymi i najbardziej charakterystycznymi objawami zapalenia migdałków jest nieustający ból gardła, który nasila się szczególnie przy przełykaniu. Jest to o tyle uciążliwe, że chory ma problemy z przyjmowaniem pokarmów przez co jego organizm jest dodatkowo osłabiony, a sam chory czuje się sfrustrowany i zmęczony zaistniałą sytuacją która go dotknęła.

Dodatkowym objawem zapalenia migdałków jest odczuwalny niesmak w ustach.

Bardzo typowa jest także wysoka gorączka, której towarzysza silne dreszcze oraz obrzęk węzłów chłonnych umieszczonych na szyi. Warto pamiętać że duża ilość zachorowań na zapalenie migdałków przypada na sezon zimowych i w skrajnych przypadkach może urosnąć nawet do rangi epidemii.

Zapalenie migdałków, jak się można zarazić

Choroba ta jeżeli ma podłoże wirusowe bądź bakteryjne roznosi się drogą kropelkową. Oznacza to że możemy się nią zarazić poprzez kichanie innej osoby, kaszel oraz ślinę. Najbardziej narażeni na zachorowanie jesteśmy w tłocznych, dusznych miejscach takich jak autobusy, tramwaje, poczekalnie czy dworce.

Przebieg choroby

Przebieg choroby zależy w głównej mierze od zastosowanego sposobu leczenia, bądź też jego braku. Istotny jest także fakt czy choroba została wywołana przez bakterię, czy przez wirusa. Jeżeli nasza choroba powstawała przez wirusa, to początkowe objawy mają postać niewielkiej gorączki, która nie powinna przekroczyć 39 stopni Celsjusza, pojawia się także ból gardła, oraz u chorego można zaobserwować zaczerwienie się migdałków. Jednak zazwyczaj już na drugi dzień objawy te ustępują i pozostaje u chorego jedynie suchy kaszel. Z kolei jeżeli infekcja wywołana jest przez bakterię to charakterystycznymi objawami jest pojawienie się ropy na migdałkach oraz w gardle, powiększenie węzłów chłonnych oraz gorączka która potrafi przekroczyć 39  stopni Celsjusza.

Zapalenie migdałków domowe sposoby

W aptekach czy sklepach zielarskich jest dostępne mnóstwo ziół i środków, które pomogą nam zmagać się z tą chorobą. Pamiętajmy jednak że najlepiej jest udać się do naszego lekarza, który zaproponuje nam odpowiednie leczenie oraz przepisze stosowne leki.

Powiązane wpisy

Refluks a chrypka – czy to jest powiązane? Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jakieś dwa schorzenia są ze sobą powiązane i że jedno może wynikać z drugiego. Idziemy do lekarza, ...
Zapalenie krtani – przyczyny, objawy i leczenie W tym artykule chcielibyśmy poruszyć temat zapalenia krtani. Odpowiemy tutaj na pytania skąd się bierze zapalenie krtani, co powoduje ostre zapalenie ...
Ból krtani – kto jest na niego narażony? Bardzo wielu ludzi ma tendencję do tego, aby ignorować ból gardła. Wydaje im się, że wzięcie odpowiednich pastylek do ssania i picie gorącej herbaty z...
Ból gardła – skąd się bierze i jak go pokonać... Każdego z nas spotkał kiedyś straszny ból gardła, który uniemożliwiał normalnie rozmawianie czy nawet przełykanie pokarmów. Taki mocny ból gardła może...