Zapalenie krtani – przyczyny, objawy i leczenie

W tym artykule chcielibyśmy poruszyć temat zapalenia krtani. Odpowiemy tutaj na pytania skąd się bierze zapalenie krtani, co powoduje ostre zapalenie krtani, co na zapalenie krtani pomaga najbardziej, czy zapalenie krtani u niemowlaka jest niebezpieczne. Zanim jednak zaczniemy odpowiadać na te pytania, musimy zacząć od podstaw czyli od wyjaśnienia czym właściwie jest zapalenie krtani oraz czy zapalenie krtani i tchawicy jest równie niebezpieczne.

Sama nazwa zapalenie krtani jest nazwą potoczną, w języku medycznym schorzenie to nosi bowiem nazwę ostrego nieżytowego zapalenia krtani. Dolegliwość ta najczęściej pojawia się w okresie letnim, ponieważ bardzo często spożywane są wtedy zimne napoje. Na zapalenie krtani zapadają głównie palacze papierosów oraz dzieci chorujące na alergię. Taka grupa ryzyka wynika z faktu że osoby te mają uszkodzoną śluzówkę dróg oddechowych oraz aparat rzęskowy.

Zapalenie krtani przyczyny

Najczęściej przyczyną zapalenia krtani jest zbyt gwałtowne i zbyt mocne ochłodzenie błony śluzowej krtani zimnym napojem. Na drugim miejscu jest znaczne przesilenie głosu, kiedy na przykład dzień wcześniej byliśmy na koncercie i przez kilka godzin głośno śpiewaliśmy.

Kolejną częstą przyczyną jest długi wysiłek głosowy – dotyczy to głównie osób które w życiu codziennym muszą dużo mówić, na przykład nauczyciele, bądź wykładowcy.

Pojawienie się zapalenia krtani może wynikać także z przebywania w niekorzystnych warunkach jakim są zakurzone, suche pomieszczenia, bądź pomieszczenia klimatyzowane.

Zapalenie krtani objawy

Początkowo zapalenie krtani przebiega praktycznie bez objawowo. Wprawdzie pojawia się delikatnie powiększona temperatura, katar, a także suchy kaszel jednak objawy te nie są jakoś bardzo dolegliwe. Jednak jeśli je zbagatelizujemy to po kilku dniach może pojawić się napadowy kaszel oraz duszność wdechowa. Najbardziej typowy objaw zapalenia krtani to charakterystyczna chrypka która zmienia głos chorej osoby.

Rodzaje zapalenia krtani

Jak pisaliśmy powyżej, przyczyn pojawienia się tej choroby może być wiele. To właśnie ze względu na przyczynę możemy wyróżnić trzy rodzaje zapalenia krtani.

  • przewlekłe zapalanie krtani – spowodowane jest zmęczeniem głosu, bądź niekorzystnymi warunkami w których chory przebywał.
  • wirusowe zapalenie krtani – jak sama nazwa wskazuje spowodowane jest ono przez wirusa. Pojawia się często w okresach jesiennych oraz wiosennych, kiedy na zewnątrz panuje duża wilgotność i dodatnie temperatury.
  • alergiczne zapalenie krtani – pojawia się na skutek kontaktu z alergenem.

Zapalenie krtani leczenie

Zapalenie krtani i tchawicy leczy się na kilka różnych sposobów. Jednak w każdym z nich najważniejsze jest usunięcie przyczyny zapalenia krtani, dlatego zazwyczaj leczy się tę chorobę farmakologicznie.

Zapalenie krtani domowe sposoby

Bardzo dobrze jest jeśli osoba chora leży w wietrzonym pomieszczeniu, a powietrze które się w nim znajduje jest dobrze nawilżone. Dla zapewnienia optymalnych warunków leczenia, często też stosuje się specjalne nawilżacze powietrza. Jeżeli nie mamy takiej możliwości możemy w pomieszczeniu położyć na kaloryferze zmoczony ręcznik lub jeżeli akurat nie ma sezonu grzewczego to naczynie z parująca wodą.

Powiązane wpisy

Chrypka u dziecka – czy to powód do niepokoju? Wszystko, co jest związane z naszymi dziećmi zawsze bardzo silnie na nas oddziałuje. Jeśli pojawia się chrypka u dziecka, która kojarzona jest zwykle ...
Suche gardło – skąd się bierze i jak sobie z nim r... W tym artykule zajmiemy się tematem suchego gardła. Wiele osób męczy wysuszone gardło lub suche gardło w nocy i zastanawiają się jaki spray na suche g...
Zapalenie migdałków – przyczyny, objawy oraz metod... Przewlekłe zapalenie migdałków jest to choroba która może spotkać każdego z nas. Niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Zarówno zapalenie migdałk...
Ból krtani – kto jest na niego narażony? Bardzo wielu ludzi ma tendencję do tego, aby ignorować ból gardła. Wydaje im się, że wzięcie odpowiednich pastylek do ssania i picie gorącej herbaty z...