Szkarlatyna – jak ją rozpoznać i leczyć

Szkarlatyna co to za choroba?

Szkarlatyna inaczej nazywa jest płonicą. Na tę chorobę, zapadają głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Choroba ta wywoływana jest przez bakterię paciorkowca grupy A – bakteria ta obecna jest głównie w jamie nosowo-gardłowej, sąd może poprzez krew trafić do pozostałych narządów przenosząc ogniska zakażenia na inne organy.

Szkarlatyna zarażanie

Szkarlatyna u dorosłych jak i szkarlatyna u dzieci jest chorobą zakaźną, która roznosi się za pomocą drogi kropelkowej, czyli na przykład podczas kichania lub poprzez picie z tych samych szklanek itp. Tak więc do zarażenia się tą chorobą może dojść zarówno przy bezpośrednim kontakcie z osobą chorą, jak i tylko po kontakcie z przedmiotami z którymi stykała się zarażona osoba. Warto pamiętać o tym że szkarlatyna może rozwinąć się także wtedy, gdy dzieci przebywają wśród osób dorosłych chorujących na anginę.

Szkarlatyna okres wylęgania

Jeżeli my lub nasze dziecko zarazi się szkarlatyną to na początku nic nie wskazuje na rozwijający się stan choroby. Pierwsze objawy zaczynają pojawiać się dopiero od dwóch do czterech dni po zakażeniu, by następnie po kolejnych dwóch, trzech dniach pojawiły się na naszym ciele plamki. Można więc przyjąć że całkowity okres wylęgania się tej choroby wynosi około siedmiu dni.

Szkarlatyna objawy

W początkowym stadium które pojawia się od dwóch do trzech dni po zarażeniu pojawia się wysoką gorączka połączona z bólem głowy, ból gardła oraz trudności w przełykaniu. Dlatego początkowo można pomylić tę chorobę z anginą, bądź zapaleniem gardła.

Następnie po około trzech dniach na ciele osoby zarażonej pojawią się małe, bardzo gęsto rozsiane czerwone krostki – ich wielkość można przyrównać do główki od szpilki. Jako ciekawostkę warto podać że wysypka omija tak zwany trójkąt Fiłatowa czyli okolice ust i nosa.

Szkarlatyna objawy u dzieci

Szkarlatyna u dzieci objawy ma bardzo podobne jak te podane powyżej. Są to wysoka gorączka oraz charakterystyczne krostki. Jeżeli widzisz że Twoje dziecko źle się czuje, to lepiej nie zwlekaj tylko od razu udaj się do lekarza, który zbada Twoje dziecko oraz szybko wykryje ewentualne choroby. Pamiętaj że im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej możemy ją wyleczyć oraz zaoszczędzimy sporo cierpienia pacjentowi.

Szkarlatyna powikłania

Pomimo tego że jest to choroba dość popularna, a obecna medycyna ma duże doświadczenie w jej leczeniu to niestety ale nieleczona, bądź źle leczona może nieść ze sobą poważne powikłania. Do najbardziej charakterystycznych powikłań tej choroby możemy zaliczyć zapalenie ucha środkowego, kłębkowe zapalenie nerek czy też zapalenie mięśnia sercowego. Jak widać są to dość poważne powikłania, dlatego nie powinniśmy ich bagatelizować i w przypadku pojawienia się choroby natychmiast zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.

Szkarlatyna jak długo zaraża?

Szkarlatyna kiedy zaraża, to zazwyczaj dotyka wszystkie dzieci przebywające w danym miejscu – na przykład przedszkolu. Warto jednak wiedzieć że dziecko przestaje zakażać od około doby po zastosowaniu odpowiedniego antybiotyku, przepisanego przez lekarza.

Powiązane wpisy

Choroby zakaźne – czy wiemy czym jest różyczka?... Jeżeli mamy małe dziecko, to z pewnością czekamy na moment, kiedy okaże się, że zacznie ono chorować na zakaźne choroby wieku dziecięcego. Z jednej st...
Szkarlatyna pierwsze objawy jakie daje? Niektóre choroby dają bardzo zbliżone do siebie objawy, co powoduje, że nie zawsze mamy pewność, czy już powinniśmy udać się do lekarza, czy możemy na...
Zapalenie płuc gorączka – czy to jest powiąz... Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o kimś znajomym, kto zmagał się z zapaleniem płuc. A może nawet sami mieliśmy wątpliwą przyjemność spotkać si...
Przeziębienie w ciąży – czy jest groźne? Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety, a także w życiu przyszłego taty. To właśnie w tym czasie para planuje wspólną przyszłość, zastanawiaj...