Refluks a chrypka – czy to jest powiązane?

refluks-a-chrypka-czy-to-jest-powiazane

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jakieś dwa schorzenia są ze sobą powiązane i że jedno może wynikać z drugiego. Idziemy do lekarza, a on diagnozuje tylko jedno schorzenie, przepisuje leki, albo zaleca odpoczynek i w ogóle nawet nie dociera do faktycznego źródła problemów. A jeśli dana infekcja czy problem nie przechodzi do końca, to możemy usłyszeć, że taka nasza natura i po prostu tak mamy.

Prawda jednak jest taka, że jest wiele czynników ze sobą powiązanych, a co się z tym wiąże, może się okazać, że pojawienie się jakichś problemów zdrowotnych jest wywoływane przez inne schorzenie, o którym nie mamy pojęcia, a które w naszym organizmie rozwija się od wielu lat.

Jak to działa – refluks a chrypka?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje taki problem jak refluks żołądka. To nic innego, jak cofanie się kwasów żółciowych z żołądka do przełyku. Czasami są one delikatne, czasami mocniejsze, czasami objawiają się zgagą, a niekiedy nie powodują żadnych większych dolegliwości. Nie mniej, za każdym razem uszkadzają one przełyk i układ pokarmowy, a jeśli sytuacja trwa nieleczona od dłuższego czasu, to może się okazać, że zacznie nas boleć gardło.

Pójdziemy do lekarza, on zaleci nam odpoczynek, a mimo to chrypka nie będzie znikała. Tak naprawdę to jest właśnie powiązane, w naszym organizmie działa refluks a chrypka jest jednym z jego efektów, o czym nie każdy musi wiedzieć, zwłaszcza jeśli nie występuje przy tym zgaga.

Chrypka od refluksu

Powinniśmy sobie zdawać sprawę z takiej zależności refluks a chrypka, bo wówczas jeśli nie będzie ona chciała ustąpić, to będziemy wiedzieli, pod jakim kątem powinniśmy się przebadać. Co więcej, trzeba też wiedzieć, że taka chrypka od refluksu może się utrzymywać przez bardzo długi czas i chociaż będzie nam się wydawało, że jest ona niegroźna, to jednak będzie nam znacznie utrudniała codzienne funkcjonowanie. Dlatego też, jeśli pojawiła się u nas chrypka, która mimo przyjmowania różnych leków nie chce minąć, to koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy jej powodem tak naprawdę nie jest refluks żołądka.

Refluks żołądka może być uciążliwy

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nieleczony refluks żołądka może być bardzo uciążliwy. Będzie prowadził nie tylko do chrypki czy nawracającej zgagi, ale także będzie uszkadzał układ pokarmowy, oddechowy i krtań, co dodatkowo będzie prowadziło do znacznie poważniejszych chorób. Dlatego też, tak ważne jest to, aby jak najszybciej go zdiagnozować i podjąć niezbędne kroki, dzięki którym zmniejszymy jego działanie na nasz organizm.

Warto zobaczyć czym się on objawia, co powinno nas zaalarmować i kiedy powinniśmy koniecznie umówić się na dokładniejsze badania pod jego kątem. Może się wówczas okazać, że taki refluks będzie znacznie łatwiejszy do wykrycia, a im szybciej się to stanie, tym szybciej będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki, dzięki czemu zmniejszymy jego oddziaływanie na nasz organizm. Poza tym trzeba powiedzieć, że taki refluks z czasem będzie się pogarszał, dlatego też tak ważne jest to, abyśmy działali jak najszybciej.

Powiązane wpisy

Chrypka u dziecka – czy to powód do niepokoju? Wszystko, co jest związane z naszymi dziećmi zawsze bardzo silnie na nas oddziałuje. Jeśli pojawia się chrypka u dziecka, która kojarzona jest zwykle ...