Płukanie gardła szałwią w ciąży  – czy to bezpieczne?

Ból gardła od zawsze należy do tych mniej przyjemnych i tych, których staramy się pozbyć jak najszybciej. Szczególnie jednak trzeba uważać w przypadku ciąży, aby niespodziewanie zwykły ból gardła nie przerodził się w coś znacznie bardziej niepokojącego. Kiedy jednak pojawi się ból gardła w ciąży, warto znać dobre i przede wszystkim  skuteczne i domowe sposoby.

Płukanie gardła szałwią w ciąży – co będzie odpowiednie w pierwszym trymestrze?

Każdorazowo ciąża znacznie osłabia odporność organizmu, przez co w ciąży znacznie łatwiej możemy złapać jakąś infekcję, katar, albo właśnie ból gardła czy przeziębienie. Ból gardła w ciąży  w takich wypadkach może być związany zarówno z anginą, jak z przeziębieniem czy zapaleniem gardła. Jeśli dodatkowymi objawami jest gorączka, a sam ból jest mocno dokuczliwy, konieczna jest wizyta u specjalisty. Co prawda leki są dopuszczalne, jednak zawsze ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem. Trzeba również uważać na inne specyfiki, zwykle skuteczne na takie przypadłości – pierwszy trymestr ciąży bywa bardzo delikatny i trzeba szczególnie uważać, głównie na leki homeopatyczne czy ziołowe, mogące mieć negatywne skutki związane z prawidłowym rozwojem wszystkich organów wewnętrznych dziecka.

Płukanie gardła szałwią w czasie ciąży

Jednym ze skuteczniejszych i w dodatku naturalnych sposobów radzenia sobie z dokuczliwym bólem gardła jest płukanie go naparem z szałwii lekarskiej. Trzeba jednak uważać na jej stosowanie podczas ciąży – powszechnie uważa się, że szałwia pita podczas ciąży może wywołać poronienia. To jednak nie do końca prawda – jeśli przyszła mama zachowa umiar w jej piciu, nie powinno nic niepokojącego się stać. Trzeba jednak pamiętać, aby nie stanowiła codziennego rytuału. Wypicie naparu, do którego zostanie wykorzystane około 1-2 gramy liści czy samo płukanie gardła szałwią w czasie ciąży nie może zaszkodzić dziecku. Jednak picie większej ilości takiego naparu zdecydowanie lepiej uzgodnić z lekarzem.

Ból gardła w ciąży – czy szałwia pomoże

Trudno się dziwić popularności szałwii, jeśli posiada tak ogromna ilość niesamowitych, zdrowotnych właściwości. W przypadku gardła posiada aseptyczne oraz grzybobójcze działanie, dzięki czemu bakterie nie maja możliwości namnażania się. Płukanie gardła powinno mieć miejsce 3, a nawet 4 razy dziennie przestudzonym naparem. Szałwia sprawdza się świetnie również w przypadku pleśniawek, owrzodzeń czy aft, a także jest pomocna przy zapaleniu dziąseł.

Szałwia lekarska a ciąża

Stosowanie większej ilości szałwii w ciąży powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, jednak po ciąży, kiedy kobieta ma problemy z nadmierną ilością produkowanego pokarmu lub gdy chce zaprzestać produkowania pokarmu, powinna sięgnąć właśnie po napar z szałwii, który da efekty już po około tygodniu. Dzięki temu można zapobiec na przykład bardzo nieprzyjemnemu stanowi zapalnemu piersi. Szałwia to jednak nie tylko te wymienione właściwości – to ziele jest w zasadzie skarbnicą zdrowia  oraz urody, o czym warto samodzielnie się przekonać.

Powiązane wpisy

Ból krtani – kto jest na niego narażony? Bardzo wielu ludzi ma tendencję do tego, aby ignorować ból gardła. Wydaje im się, że wzięcie odpowiednich pastylek do ssania i picie gorącej herbaty z...
Chrypka u dziecka – czy to powód do niepokoju? Wszystko, co jest związane z naszymi dziećmi zawsze bardzo silnie na nas oddziałuje. Jeśli pojawia się chrypka u dziecka, która kojarzona jest zwykle ...