Gruźlica – groźna choroba płuc

kaszel-co-wiemy-o-gruzlicy

Warto wiedzieć, że kaszel może mieć różne odmiany, a także może się okazać, że będzie się rozwijał w groźniejsze choroby. Co więcej, może się okazać, że z pozoru niewinny kaszel, na który zachorował ktoś z naszych bliskich, to nic innego jak choroba zakaźna, która została przez niego przeniesiona dalej, poprzez kaszel, kichanie, czy śmiech. Jedną z takich chorób jest właśnie gruźlica, która najczęściej przenoszona jest drogą kropelkową, a znacznie rzadziej przez dotyk czy żywność. To właśnie sprawia, że warto o niej jak najwięcej wiedzieć, tak aby mieć pewność, że będziemy potrafili ją na czas rozpoznać.

Gruźlica nadal jest groźna

Mogłoby się wydawać, że gruźlica już się nie pojawia, jednak prawda jest taka, że co roku umiera na nią wielu ludzi. Dzieje się tak dlatego, że bardzo łatwo się nią zarazić, ponieważ w pierwszym stadium przypomina zwykły kaszel, a to powoduje, że chory nawet nieświadomie może przekazywać dalej prątek gruźlicy, który atakuje kolejny organizm. Nie jest łatwo z nim walczyć, ponieważ w wilgoci i w ciemności, jak chociażby pod ziemią, może przeżyć długi czas, jednak wystawiony na działanie promieni słonecznych, ginie w ciągu kilku sekund, jednak jest odporny na działanie antybiotyków, a to oznacza, że bardzo trudno jest go leczyć.

Jednak jeżeli ktoś nie wie, że jest nim zarażony, to nieświadomie podczas kaszlu czy kichania, będzie przekazywał chorobę dalej. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jakie są objawy gruźlicy, to warto wiedzieć, że poza samym, suchym kaszlem, może się pojawić osłabienie, ciągle podwyższona temperatura, nagła utrata wagi, ciągłe zmęczenie i senność. Jeżeli do tego jeszcze utrzymuje się u nas suchy kaszel, to z pewnością powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, bo tylko on, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, będzie mógł ocenić, czy czasami w naszym ciele nie rozwija się gruźlica płuc, która nieleczona może być bardzo groźna.

Leczenie gruźlicy

Jeśli interesuje nas to, w jaki sposób odbywa się leczenie gruźlicy, to warto wiedzieć, że początkowo odbywa się ono w szpitalu, ponieważ chory musi być odizolowany od innych osób, tak aby ich nie zarażał. Poza tym będzie trzeba na początku przyjmować kilka różnych leków, a dopiero po pierwszym etapie leczenia, będzie możliwe jego kontynuowanie w domu. Warto tutaj także powiedzieć, że poza samymi lekami, ważna będzie także zróżnicowana dieta, bogata w warzywa i owoce, która będzie wspomagać nasz organizm w walce z chorobą. Tylko tak można mieć pewność, że wszystko zakończy się po naszej myśli i że wrócimy do zdrowia.

Gruźlica – prześwietlenie płuc

Warto regularnie wykonywać prześwietlenie płuc, bo wówczas mamy większą pewność, że uda nam się w porę wychwycić pojawienie gruźlicy. Im prędzej ją odkryjemy, im prędzej zaczniemy prawidłowe leczenie, tym szybciej będziemy mogli wrócić do pełni zdrowia i tym mniej osób z naszego otoczenia zarazimy. Gruźlica przez lata może nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważne jest to, aby co jakiś czas samemu badać się pod kątem jej obecności i nie pozwolić jej, na rozwinięcie się.