Gorączka w ciąży – kiedy oznacza coś niepokojącego?

Ciąża zawsze jest stanem wyjątkowym dla ciebie oraz twojego organizmu, a co za tym idzie, również temperatura ciała może się wahać i być zależna od naprawdę wielu różnorodnych czynników, takich jak wiek, nastrój, zmiany w hormonach, ale też to, czy na przykład nie masz na sobie zbyt wielu warstw ciepłych ubrań. Nie zawsze więc prawidłowym wskazaniem będzie 36,6 stopnia. Z drugiej strony jednak wysoka gorączka, szczególnie w ciąży, może być niebezpieczna, dlatego nigdy nie wolno jej bagatelizować.

Wysoka gorączka w ciąży – co należy robić?

Zawsze bez względu na wszystko gorączka w ciąży jest oznaką tego, że konieczna jest wizyta u specjalisty. Trzeba jednak wiedzieć, w którym momencie w ciąży, biorąc pod uwagę wszystkie zachodzące w ciele zmiany, można mówić faktycznie o gorączce. Otóż ciało człowieka dorosłego może mieć 36-37 stopni Celsjusza. Zwykle kobiety ciężarne mają temperaturę ciała podniesioną średnio o 0,5 stopnia. Biorąc to pod uwagę należy stwierdzić, że temperatura, która należy zacząć się niepokoić, zaczyna się powyżej 37,5-38,5 stopnia – jest to stan podgorączkowy, natomiast gorączka w ciąży zaczyna się powyżej 38,5 stopnia.

Gorączka w ciąży – jak wykonać precyzyjny pomiar

Od tego, w jaki sposób zostanie zmierzona temperatura oraz od tego, czy pomiar będzie precyzyjny, czasem zależy naprawdę wiele, dlatego trzeba to robić odpowiednio oraz umiejętnie. Dorosła osoba spokojnie może zmierzyć temperaturę ciała pod pachą – zwykle siedzi spokojnie i nie wierci się jak dziecko – jeśli jednak wynik znacznie odbiega wskazaniami od twojego samopoczucia, sprawdź jego działanie na innej osobie. Wszak to jedynie urządzenie i też od czasu do czasu ma prawo się zepsuć. Do pomiaru nada się zwykły termometr elektroniczny, są one w miarę precyzyjne oraz niedrogie. Najlepszym jest termometr douszny, który wynik pokazuje po zaledwie kilkunastu sekundach. Najmniej precyzyjny i jednocześnie wycofany z obrotu przez Unię Europejską, jest termometr rtęciowy.

Jak zbić gorączkę w ciąży?

Wysoka gorączka w ciąży może być naprawdę niebezpieczna, dlatego trzeba zawsze szybko reagować, kiedy się pojawi. Warto w takich chwilach zrezygnować z tradycyjnie stosowanego przez osoby dorosłe sposobu na „wypocenie się”, które w efekcie faktycznie w końcu powoduje obniżenie się temperatury ciała, to jednak w ciąży jest nie do końca zalecane, gdyż wcześniej temperaturę zamiast obniżać, podnosi. Najlepszym sposobem, żeby nawet wysoka gorączka solidnie spadła, jest wzięcie chłodnego prysznica. Powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz, powinno być schładzane i nawilżane. Na kaloryferze można położyć mokry ręcznik, można również korzystać z nawilżacza, ale jedynie takiego, którego można samodzielnie odkażać, aby nie stał się siedliskiem bakterii. Przyda się również spore spożycie napojów, najlepiej niegazowanej wody mineralne albo soków, ale jedynie z egzotycznych owoców, ponieważ powodują obniżanie się temperatury ciała, unikaj ich jednak, jeśli masz jakieś alergie.

Powiązane wpisy

Choroby zakaźne – jak sobie radzić z przeziębienie... Zazwyczaj gdy myślimy o chorobie zakaźnej, to myślimy o odrze czy różyczce. Znacznie rzadziej przychodzi nam tutaj na myśl zwykłe przeziębienie, bo wy...
Zapalenie płuc gorączka – czy to jest powiąz... Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o kimś znajomym, kto zmagał się z zapaleniem płuc. A może nawet sami mieliśmy wątpliwą przyjemność spotkać si...