Domowe sposoby na katar – poznaj je, zanim zaatakuje choroba

Katar (nieżyt nosa) jest bardzo dokuczliwą chorobą, która może zaatakować w dowolnej porze roku, ale przeważnie pojawia się zimą, wczesną wiosną lub późną jesienią. Sprzyjają jej niskie temperatury, opady, jak też kontakty z innymi ludźmi, którzy mogą zarażać katarem drogą kropelkową. Charakterystyczne i niestety męczące objawy kataru to wydzielina z nosa, kichanie, podwyższona temperatura, bóle głowy i ogólne rozbicie. Popularny przesąd zakłada, że nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony tydzień. Aczkolwiek jest to mit, choroby tej nie leczy się silnymi lekami, po której objawy mijają jak ręką odjął. Można natomiast wykorzystać różne domowe sposoby, by szybko pozbyć się przykrych dolegliwości.

Domowe sposoby na katar – gdzie ich szukać?

W wielu domach stosuje się ziołowe kuracje – wystarczy mieć zapas ziół i w odpowiednim momencie zaparzyć je i wypić bądź wykorzystać do zrobienia sobie inhalacji. Można też wcześniej przygotować smaczną nalewkę ziołową lub syrop i przyjmować w razie choroby łyżeczkę lub dwie dziennie. Ważną zaletą takiej metody leczenia jest to, że nie uzależnia ani nie powoduje efektów ubocznych, nie kolidując zarazem z jakimkolwiek zażywanym lekiem zapisanym przez lekarza. Polecane zioła, które przyniosą ulgę przy katarze lub przeziębieniu, to m.in.:

– lipa – bardzo popularne zioło, w którym substancje lecznicze znajdują się przede wszystkim w kwiatach. Działa napotnie i zwalcza podwyższoną temperaturę, a tym samym złe samopoczucie.

– rumianek – może być wykorzystany do inhalacji, jak też do zaparzenia herbatki o działaniu uspokajającym i odprężającym. Wdychanie woni rumianku lub herbatki z rumianku oczyszcza drogi oddechowe.

Jak szybko wyleczyć katar?

Jednym z polecanych sposobów na pozbycie się objawów kataru jest zastosowanie ziół – ich przykłady zostały podane powyżej. Można też zainteresować się serią preparatów leczniczych opracowanych specjalnie dla osób cierpiących z powodu pierwszych symptomów nieżytu nosa – zatkany nos i ciągłe kichanie przeszkadzają w pracy, uczeniu się i spędzaniu czasu z innymi ludźmi. Środki takie dostępne są przeważnie w postaci proszku do rozpuszczania lub musującej pastylki, więc szybko się je przyswaja i uzyskuje dobre efekty. Na objawy kataru i przeziębienia świetnym remedium będzie także ciepła, aromatyczna kąpiel, spędzenie czasu w łóżku przy herbatce z sokiem malinowym lub cytryną.

Szybko działające krople na katar

Popularnym środkiem zwalczającym objawy nieżytu nosa są też dostępne bez recepty krople na katar. Działają szybko, obkurczając śluzówkę i ograniczając ilość wydzieliny, przez co chory natychmiastowo odczuwa ulgę. Mogą również wpływać na konsystencję wydzieliny – rozrzedzając ją, pozwalają łatwiej opróżniać drogi oddechowe i szybciej pozbywać się zaległości. To bardzo dobry sposób, jeśli trzeba działać szybko i zdecydowanie. Niestety nadużywanie kropli może źle wpływać na śluzówkę nosa, wysuszać ją, przez co mogą powstać podrażnienia i mikrourazy. Wszelkie ranki i uszkodzenia wnętrza nosa trudno się goją, dlatego też z silnie działającymi lekami trzeba uważać – na dłuższą metę lepsze będą wolniej, ale łagodniej leczące ziołowe preparaty robione na bazie babcinych przepisów.

Powiązane wpisy

Zatkany nos – czy to zapalenie zatok? Żadna choroba nie jest przyjemna, ponieważ zaburza nasze codzienne funkcjonowanie. Jednak prawda jest taka, że niektóre są gorsze od innych i stwarzaj...
Inhalatory domowe – do czego służą i jak się ich u... Urządzenia zwane inhalatorami pozwalają na wprowadzanie bezpośrednio do dróg oddechowych specjalnie przygotowanych leków. Inhalacje zalecane są w przy...
Czy wiemy jak szybko odblokować zatkany nos? Uczucie zatkanego nosa nie jest przyjemne i nie ma tutaj znaczenia, czy sytuacja dotyczy dziecka czy osoby dorosłej. Zatkany nos oznacza, że ciężko bę...
Zatkany nos – co robić, gdy dotyczy niemowlaka? Nikt nie lubi mieć zatkanego nosa. Nie dość, że nic się wówczas nie czuje, ma się zmienione odczucia smakowe, to jeszcze się okazuje, że głowa boli, n...