Chrypka u dziecka – czy to powód do niepokoju?

Wszystko, co jest związane z naszymi dziećmi zawsze bardzo silnie na nas oddziałuje. Jeśli pojawia się chrypka u dziecka, która kojarzona jest zwykle z konkretnymi sytuacjami ze świata dorosłych, pojawia się pytanie, czy takim objawem należy się bardzo martwić oraz czy istnieją skuteczne, ale domowe sposoby na radzenie sobie z takim problemem?

Chrypka u dziecka – czego może być objawem?

Nie ma się co oszukiwać – chrypka u dziecka jest bardzo rzadkim zjawiskiem i dlatego bardzo często budzi spory niepokój rodziców. Pojawienie się chrypki może oznaczać rozwijanie się stanu zapalnego lub infekcji. Często pojawia się również u dziecka nieznaczna zmiana głosu, jego szorstkość, matowość, ściszenie – a dziecko może skarżyć się na uczucie drapania w gardle, może również często chrząkać. Chrypka  pojawia się zwykle po wstaniu rano lub może nasilać się w ciągu dnia.

Chrypka – dlaczego powstaje i skąd się bierze?

Za powstawanie chrypki odpowiadają zaburzenia drgań strun oraz fałdów głosowych. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy może być ich uszkodzenie, a także podrażnienie. Najczęściej ma to związek z infekcjami, jakie często pojawiają się w układzie oddechowym dziecka. Często za winowajcę podawane jest nadużywanie głosu, ale tez zapalenie gardła, alergia albo kaszel. Chrypka u dziecka pojawia się także zwykle kiedy kończy płakać.

Mniej popularne, ale również ważne przyczyny

Nie tylko wymienione wyżej dolegliwości mogą być powodem pojawienia się chrypki. Dużo rzadziej, ale jednak chrypka u dziecka pojawia się również przy refluksie żołądkowo-przełykowym, kiedy treść żołądka zaczyna podchodzić do przełyku, a często również do samego gardła. Kwas solny, który zawarty jest w cofanych treściach pokarmowych, jednocześnie drażni oraz nierzadko uszkadza nabłonek, jakim wyścielane są drogi oddechowe. Jeśli chrypka pojawia się rano, jest to najprawdopodobniejszy powód.

Chrypka – leczenie jest konieczne

Chrypka jest dla dziecka bardzo nieprzyjemnym zjawiskiem i chociażby ze względu na to powinna ona zostać poddana odpowiedniemu leczeniu. W aptekach nie brakuje dzisiaj dobrej jakości specyfików, które skutecznie radzą sobie z usuwaniem czucia suchości w gardle. Specyfiki te sprzedawane są zarówno w formie syropów, jak i tabletek do ssania, a nawet smacznych i lubianych przez dzieci lizaków. Przy najmłodszych pacjentach, a więc u niemowląt oraz dzieci do trzeciego roku  życia najlepiej sprawdzi się płynna postać leku.

Chrypka – leczenie domowymi metodami

Z chrypką można poradzić sobie również domowymi, skutecznymi oraz sprawdzonymi sposobami. W pierwszej kolejności zawsze trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, ponieważ suche powietrze wywołuje suchość w gardle. Ponadto najlepsze specyfiki można znaleźć w kuchennych szafkach – świetnie sprawdzi się napar z lipy lub z malin, ale także ciepłe mleko, które świetnie łagodzą nieprzyjemne objawy podrażnionego gardła. U dzieci powyżej pierwszego roku życia można spokojnie stosować również naturalny lek w postaci miodu.

Powiązane wpisy

Refluks a chrypka – czy to jest powiązane? Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jakieś dwa schorzenia są ze sobą powiązane i że jedno może wynikać z drugiego. Idziemy do lekarza, ...
Płukanie gardła szałwią w ciąży  – czy to be... Ból gardła od zawsze należy do tych mniej przyjemnych i tych, których staramy się pozbyć jak najszybciej. Szczególnie jednak trzeba uważać w przypadku...
Ból krtani – kto jest na niego narażony? Bardzo wielu ludzi ma tendencję do tego, aby ignorować ból gardła. Wydaje im się, że wzięcie odpowiednich pastylek do ssania i picie gorącej herbaty z...