Choroby zakaźne – czy wiemy czym jest różyczka?

choroby-zakazne-czy-wiemy-czym-jest-rozyczka

Jeżeli mamy małe dziecko, to z pewnością czekamy na moment, kiedy okaże się, że zacznie ono chorować na zakaźne choroby wieku dziecięcego. Z jednej strony rodzice czekają na te choroby z niecierpliwością, bo zdają sobie sprawę z tego, że im prędzej zostaną one przebyte przez dziecko, tym lepiej i tym mniej boleśnie to będzie, z drugiej strony, mają nadzieję, że te choroby jednak ich dziecko ominą, ponieważ nie należą one do najprzyjemniejszych. Nie mniej warto wiedzieć, jakie to są choroby i jakie są ich objawy, tak abyśmy mieli pewność, że ich nie przeoczymy, kiedy się już pojawią i że uda nam się odpowiednio wcześnie zareagować, tak aby jak najszybciej wspomóc organizm dziecka w tej chorobie.

Dla dziewczynek ważna jest różyczka

W przypadku dziewczynek, bardzo ważne jest to, aby w okresie dziecięcym przeszły one różyczkę. Jeżeli choroba pojawi się w późniejszym wieku, to może się okazać, że doprowadzi do wielu szkód w organizmie, a tego nikt by nie chciał, choć oczywiście nie mamy wpływu na to, kiedy różyczka pojawi się u naszego dziecka. Zwłaszcza, że u dzieci ma ona nie tylko łagodny przebieg, ale także nie prowadzi do większych powikłań. Warto jednak wiedzieć, że u małych dzieci nie wykazuje ona żadnych objawów na początku, u starszych i dorosłych mogą się pojawić takie, mało charakterystyczne objawy, jak: ból głowy, kończyn, gorączka, ból gardła, nudności, a więc objawy, które można przypasować do wielu innych chorób. Dopiero później różyczka objawy ma w postaci plamisto-grudkowej wysypki, która pojawia się głównie na szyi i twarzy, jednak to dopiero pojawia się później. Co ważne, to ma ona dość długi okres wylęgania się, bo trwa on od 14 do 21 dni, a co się z tym wiąże, jeżeli u kogoś rozwinęła się różyczka choroba będzie dalej przekazywana, chociaż osoba zarażona nawet nie będzie sobie z tego zdawała sprawy. To też powoduje, że bardzo często różyczka u dzieci objawia się w większych grupach, bo po prostu dzieci przekazują ją sobie drogą kropelkową, poprzez wydzielinę z nosa, ust, a więc przy każdym kichnięciu czy kaszlnięciu.

Jak wygląda różyczka

Zanim się ona ostatecznie wybije, może się okazać, że zarażona jest już cała grupa w przedszkolu. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak wygląda różyczka, po czym można ją rozpoznać, tak aby w razie potrzeby zareagować od razu, gdy tylko się zorientujemy, że to właśnie ta choroba. Wówczas należy dziecko otoczyć szczególną opieką, odciąć je od kontaktów z innymi osobami, a także udać się do lekarza, aby mógł on potwierdzić nasze podejrzewania. Warto wiedzieć, że na różyczkę nie ma lekarstwa, dlatego zaleca się przez kilka dni pozostanie w łóżku, a także w razie potrzeby podawanie leku na zmniejszenie gorączki.
Nawet jeżeli jesteśmy pewni, że nasze dziecko zachorowało na różyczkę to i tak trzeba się udać do lekarza. To on swoim fachowym okiem będzie w stanie określić, czy wysypka jest spowodowana przez tą chorobę, czy to jednak inna przypadłość. Poza tym, powie nam także, na co trzeba zwrócić uwagę, a także jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój.