Ból ucha u dziecka – jak sobie z nim radzić?

bol-ucha-jak-sobie-z-nim-radzic

Z pewnością spora grupa ludzi, zdaje sobie sprawę z tego, że bolące ucho nie jest niczym przyjemnym, ponieważ gdy ono boli, to praktycznie boli całe ciało. Trudno jest wówczas nawet ruszyć głową, co dodatkowo jeszcze powoduje dyskomfort, a przyjęcie pozycji leżącej czy siedzącej, także nie będzie zbytnio pomagało. Oczywiście, najlepiej jakbyśmy uważali, aby w ogóle nie złapać problemów z uszami, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też warto wiedzieć, jak sobie radzić z takim problemem, a już tym bardziej, co należy robić, jeżeli dotyczy on dziecka.

Dorośli ludzie często mają problemy z bolącym uchem, ponieważ jest to tak dotkliwy ból, że praktycznie trudno jest sobie z nim poradzić. Dlatego nie ma co się dziwić, że dziecko tą sytuację przeżywa jeszcze bardziej, zwłaszcza że nie wie ono co się dzieje, a do tego jeszcze dochodzi ogólne uczucie rozbicia. To oznacza, że musimy wiedzieć, jak sobie radzić, kiedy pojawia się ból ucha u dziecka. Przede wszystkim, nie wolno nam samym podawać żadnych innych leków, poza lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi, które będą miały za zadanie przynieść ulgę w odczuwaniu tych dolegliwości.

Ból ucha u dziecka

Nie wolno nam za to samodzielnie zakraplać ucha, ani podawać innych leków, bo to co może być dobre u dorosłego, niekoniecznie musi być także dobre dla dziecka. Jeżeli pojawia się bolące ucho u dziecka, to jak najszybciej powinniśmy się zapisać do laryngologa, który sprawdzi co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Czy pojawił się jakiś czop woskowiny, który uciska na wrażliwe miejsce ucha? Czy doszło do zapalenia trąbki Eustachiusza? Dopiero po takim dokładnym przebadaniu, laryngolog będzie mógł powiedzieć, co na ból ucha u dziecka będzie najlepsze. Może się okazać, że wystarczą jakieś krople, a może się okazać, że niezbędne będzie tutaj podanie antybiotyku, który będzie miał silniejsze działanie.

Co więcej, może się okazać, że zaleci on spanie na określonym boku, a także może zalecić nie korzystanie z basenu przez najbliższy czas. Jeżeli dziecko boli ucho, to może się okazać, że jest to wynikiem niezaleczonego do końca kataru i tego, że będzie ono miało problem z prawidłowym wydmuchiwaniem nosa, może toteż być spowodowane urazem mechanicznym, bo dzieci bardzo często lubią wkładać do ucha różne rzeczy. Poza tym, może się okazać, że ból ucha wywodzi się od alergii, podczas której dziecko ma zatkany nos, a to w końcu zaczyna się odbijać na uchu, jeżeli alergia nie jest odpowiednio wcześnie wykryta i leczona.

Jak leczyć ból ucha u dziecka

Ważne jest to, aby jak najszybciej pomóc dziecku przy jego bolącym uchu, aby jak najszybciej przynieść mu wytchnienie. Jednak sami, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, nie powinniśmy podejmować żadnych działań, bo tylko on po przeprowadzaniu dokładniejszych badań i po sprawdzeniu, co jest przyczyną takiego bólu, będzie w stanie przepisać odpowiednie leki. A w razie konieczności, będzie w stanie także zlecić przeprowadzenie dalszych badań, które dadzą nam większy obraz tego, co dzieje się z uchem naszego dziecka.

Powiązane wpisy

Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego – jak j... Zapalenie ucha to jedna z bardziej bolesnych chorób. Może dotyczyć części lub całości ucha, dawać różne objawy łącznie z wypryskami, zaczerwienieniem,...
Zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy i le... Zapalenie ucha środkowego to problem który może dotknąć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Niezależnie od tego czy jest to ostre zapalenie ucha środk...
Ból ucha przy przełykaniu? Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że problemy z uszami mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeżeli nie znajdziemy tej konkretnej, która pojawiła się u n...