Ból głowy, zatoki – jak sobie z nimi skutecznie radzić

Wraz z jesienno-zimową porą najczęściej łapią nas dolegliwości związane z zatokami – zmiany temperatury, przechłodzenie organizmu, chodzenie po wietrze czy mrozie bez czapki – to jedynie jedne z możliwości, kiedy złapie nas niespodziewanie nieprzyjemny i często trudny do zwalczenia ból zatok. Zatkane zatoki nie tylko skutecznie utrudniają nam normalne funkcjonowanie, ale również bardzo często nieleczone są w stanie spowodować spore uszczerbki na zdrowiu, włączając w to osłabienie czy utratę słuchu.

Ból głowy a zatkane zatoki  – jaki mają ze sobą związek?

Często zastanawiamy się nad tym, jaki związek może mieć towarzyszący zapaleniu zatok ból głowy z zatokami, jeśli umiejscowienie ich jest tak różne. Odpowiedź na to pytanie jest nieco prozaiczna – zatoki mają tendencję do promieniowania w różne zakątki ludzkiego ciała, a bardzo typowy i charakterystyczny, tępy i silny ból głowy, nasilający się szczególnie przy pochylaniu się jest jednym z najbardziej typowych objawów tej choroby. Zatkane zatoki, które są przez to niedrożne, uniemożliwiają wydalenie wydzieliny – to ona powoduje nieprzyjemny ucisk w głowie. Jeśli będziemy mieć do czynienia z ostrym zapaleniem zatok, objawy mogą być czasem trudne do wytrzymania.

Ból głowy – zatoki mogą mocno dawać się we znaki

Przymiotników opisujących ból głowy podczas zapalenia zatok jest cała masa – począwszy od przeszywającego, przez świdrujący, pulsujący czy rozsadzający. W każdym wypadku określany jest jednak jako trudny do wytrzymania i utrudniający normalne funkcjonowanie. Charakterystycznym jest, że ze nasila się przede wszystkim w momencie pochylania głowy w dół. Ból będzie nasilał się również przy jakimkolwiek wysiłku fizycznym, a samo zapalenie zatok może dawać uczucie bólu również w innych częściach ciała, na przykład za oczami, albo w okolicy czoła, ale też w policzkach, na grzbiecie nosa czy w górnych partiach zębów.

Ból głowy, zatoki – z czym jest związany?

Jeśli pacjent odczuwa ból w  czole oraz w okolicach oczodołów, a nasila się podczas dotykania oraz uciskania, a w głowie pojawia się uczucie rozpierania, najprawdopodobniej będzie to zapalenie zatoki czołowej. Jeśli pacjenta boli twarz oraz ból jest szczególnie nasilony z jednej lub z drugiej strony, lub ból lokalizowany jest za okiem, najpewniej chodzi o zapalenie zatoki sitowej i szczękowej. Jeśli bol umiejscowiony jest z tylu głowy lub w skroniach, a często promieniuje na przykład do policzka, a nawet do ucha, mamy do czynienia z zapaleniem zatoki klinowej.

Czy istnieją skuteczne sposoby na zatoki?

Każdy, kto chociaż raz chorował na zatoki z pewnością szuka rozwiązania idealnego. W zasadzie jest wiele czynników decydujących o tym schorzeniu – czasem winna jest na przykład krzywa przegroda nosowa, wymagająca zoperowania, innym razem nieodpowiednie zadbanie o własne zdrowie. Najlepiej jest nie wychodzić na zewnątrz mając mokre włosy, konieczne jest również zadbanie o to, żeby w głowę było nam zwyczajnie ciepło, zabierając ze sobą na przykład czapkę, kiedy jest mróz. Sprawdzone sposoby na zatoki to również ostro przyprawiane potrawy – chili czy curry, które charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym oraz picie sporej ilości płynów, rozrzedzających wydzielinę.