Ból gardła – skąd się bierze i jak go pokonać

Każdego z nas spotkał kiedyś straszny ból gardła, który uniemożliwiał normalnie rozmawianie czy nawet przełykanie pokarmów. Taki mocny ból gardła może być spowodowany wieloma czynnikami i mieć różne podłoże. Dlatego postanowiliśmy że w dzisiejszym artykule omówimy problem bólu gardła, poznamy skuteczne sposoby na ból gardła oraz odpowiemy na pytanie co może oznaczać kłujący ból gardła przy przełykaniu. Omówimy także naturalne sposoby na ból gardła oraz rozwiejemy wiele mitów i wątpliwości. Jesteście gotowi? No to zaczynamy!

Ból gardła – przyczyny

Ból gardła może mieć wiele przyczyn i żeby móc dokładnie określić tą która go wywołuje musimy zastanowić się jak ból gardła odczuwamy. Czy jest to ból gardła po jednej stronie, czy może boli nas całe gardło? A może męczy nas ból gardła z lewej strony, albo ból gardła promieniujący do ucha albo czujemy ból gardła przy przełykaniu? Są to podstawowe pytania, które musimy sobie zadać jeżeli chcemy poznać przyczynę męczącego nas bólu gardła. Musimy mieć jednak świadomość że nawet ból gardła po lewej stronie nie musi oznaczać nic poważnego. Najlepiej jednak jest – i do czego gorąco zachęcamy – aby wszelkie problemy zdrowotne na bieżąco konsultować ze swoim lekarzem rodzinnym, który po przebadaniu będzie mógł jasno znaleźć przyczynę problemu oraz zaleci odpowiednie leczenie i przepisze skuteczne w naszym przypadku lekarstwa. Jedną z przyczyn bólu gardła może być zapalenie migdałków.

Ból gardła powiększone węzły chłonne

Jeżeli razem z bólem gardła wyczuwasz u siebie powiększone węzły chłonne to nie powinieneś bagatelizować tego sygnału. Oczywiście nie musi oznaczać to nic poważnego, jednak zawsze lepiej dmuchać na zimne i mieć swoje zdrowie pod kontrolą. Jeżeli więc zauważysz u siebie taki objaw, to koniecznie powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Lizaki na ból ucha

W dużej ilości aptek możemy zakupić specjalne lizaki, które według producentów pomagają na ból gardła. Według zapewnień niektórych producentów są one pomocne gdy męczy nas piekący ból gardła. Pamiętajmy jednak że zawsze możemy udać się do naszego lekarza rodzinnego i zapytać go jak złagodzić ból gardła – jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ z uwagi na wykonywany zawód, lekarz jest na bieżąco ze wszystkimi lekami, a także spotyka się z dużą ilością opinii pacjentów.

Inhalacje na ból gardła

Bardzo popularne są również inhalacje na ból gardła. Obecnie w sklepach zielarskich, a także  w aptekach dostępnych jest dużo różnego rodzajów środków i lekarstw które mają pomóc przy męczącym bólu gardła. Takie lekarstwa mogą mieć postać tabletek, lizaków, syropów czy właśnie płynów przeznaczonych do wykonywania inhalacji. Pamiętajmy jednak żeby zawsze wybór odpowiedniego środka skonsultować z lekarzem lub przynajmniej z farmaceutą. Jak zapewne doskonale wiesz, jest pewna grupa środków która może powodować niepożądane działania uboczne lub być niewskazana dla niektórych osób, które cierpią na choroby przewlekłe lub zażywają jednocześnie inne leki.

Jeżeli już jednak jesteśmy przy temacie inhalacji to musimy dodać że jest bardzo wiele sposobów na jej wykonywanie. Dostępne są także specjalne maszyny, które ułatwiają cały proces i pomagają nam w poprawnym wykonaniu takiego zabiegu. Pamiętajmy jednak że zawsze powinniśmy postępować według zaleceń producenta, bądź lekarza ponieważ w innym przypadku możemy sami sobie zaszkodzić.

Powiązane wpisy

Zapalenie migdałków – przyczyny, objawy oraz metod... Przewlekłe zapalenie migdałków jest to choroba która może spotkać każdego z nas. Niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Zarówno zapalenie migdałk...
Refluks a chrypka – czy to jest powiązane? Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jakieś dwa schorzenia są ze sobą powiązane i że jedno może wynikać z drugiego. Idziemy do lekarza, ...
Ból krtani – kto jest na niego narażony? Bardzo wielu ludzi ma tendencję do tego, aby ignorować ból gardła. Wydaje im się, że wzięcie odpowiednich pastylek do ssania i picie gorącej herbaty z...
Suche gardło – skąd się bierze i jak sobie z nim r... W tym artykule zajmiemy się tematem suchego gardła. Wiele osób męczy wysuszone gardło lub suche gardło w nocy i zastanawiają się jaki spray na suche g...