Astma – czym jest oraz jak ją leczyć

Astma oskrzelowa objawia się nagłymi oraz ostrymi napadami duszności wydechowej. Jest to choroba przewlekła, która występuje również pod nazwą dychawica. Choroba ta spowodowana może być infekcjami bakteryjnymi, infekcjami wirusowymi, a niekiedy nawet stresem. Tak więc astma i kaszel są ze sobą silnie związany. Z tego też powodu wiele osób kupuje sprawy na suche gardło ponieważ uważają że to rozwiąże ich problemy.

A musimy pamiętać że astma jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie i jest to choroba nieuleczalna, która na samym początku rozwoju powoduje nieodwracalne zmiany w naszym organizmie.

Do charakterystycznych objawów tej choroby zalicza się uciążliwy kaszel, duszności oraz łatwo rozpoznawalny świszczący oddech. Pomimo tego że  jest to choroba nieuleczalna, to przy odpowiednio dobranym, dobrym leczeniu można z nią normalnie funkcjonować.

Astma kaszel – czy to normalne?

Bez względu na to czy astma kaszel mokry, czy może samo pojawienie się kaszel astma to nie powinniśmy wpadać w panikę. W tej chorobie kaszel jest jednym z jej podstawowych objawów. Obecnie na rynku dostępnych jej wiele środków które potrafią znacznie załagodzić tą przykrą dolegliwość.

Astma oskrzelowa suchy kaszel

Jak pisaliśmy wcześniej kaszel w przypadku astmy jest czymś normalnym (jest głównym objawem tej choroby), więc jeżeli się pojawi to nie powinniśmy od razu wyszukiwać w internecie hasła „astma oskrzelowa kaszel” tylko skontaktować się z naszym lekarzem, który zna historię naszej choroby oraz jej przebieg i będzie w stanie odpowiednio nam pomóc i rozwiązać nasz problem.

Astma oskrzelowa przyczyny

W podobnie jak przypadku wielu chorób, tak również i tutaj jej przyczyny nie są jasno potwierdzone. Lekarze i naukowcy skłaniają się raczej do twierdzenia że jest ona wywoływana przez zespół czynników, a nie jeden konkretny. Na pewno jednak wiadomo że fundamentem tej choroby są mechanizmy zapalne, immunologiczne oraz alergiczne. Trzeba także zauważyć że znacząca większość astmatyków zamieszkuje kraje wysoko uprzemysłowienie, więc zawiesina powietrzna również może mieć tutaj ogromne znaczenie. Żeby zrozumieć jak popularną chorobą jest astma, trzeba uzmysłowić sobie że w samej tylko Polsce choruje na nią blisko trzy miliony ludzi.

Czy astma jest śmiertelna?

Osoby które cierpią na tę chorobę, dzięki zdobyczom dzisiejszej nauki i medycyny mogą normalnie funkcjonować i wieść spokojne życie – pod warunkiem że przyjmują odpowiednie lekki, które pozwalają trzymać chorobę pod kontrolą. Niestety, ale nieleczona astma sprawia że normalne, codziennie funkcjonowanie staje się niemożliwe. Osoby które unikają leczenia maja kontakt nie tylko z aktywnością fizyczną, ale także z wykonywaniem podstawowych domowych obowiązków, a nawet z życiem towarzyskim, ponieważ choroba znacznie utrudnia im poruszanie się i wychodzenie z domu. W takich przypadkach pacjent wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem i najprawdopodobniej także hospitalizacji.

Niemniej jednak zawsze warto na bieżąco konsultować swój stan zdrowia z lekarzem i mówić mu o wszystkich naszych dolegliwościach.

Powiązane wpisy

Przeziębienie w ciąży – czy jest groźne? Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety, a także w życiu przyszłego taty. To właśnie w tym czasie para planuje wspólną przyszłość, zastanawiaj...
Choroby zakaźne – jak sobie radzić z przeziębienie... Zazwyczaj gdy myślimy o chorobie zakaźnej, to myślimy o odrze czy różyczce. Znacznie rzadziej przychodzi nam tutaj na myśl zwykłe przeziębienie, bo wy...
Kaszel po zapaleniu oskrzeli – jak długo? Zazwyczaj wydaje nam się, że jeśli wyleczymy chorobę, główne źródło naszych problemów, to wszystkie inne dolegliwości, które są z nią związane, także ...
Szkarlatyna pierwsze objawy jakie daje? Niektóre choroby dają bardzo zbliżone do siebie objawy, co powoduje, że nie zawsze mamy pewność, czy już powinniśmy udać się do lekarza, czy możemy na...